Den sedmnáctý

Od soboty su nachcípaná, permanentně mě bolí hlava, nemůžu spát, do toho tady nonstop prší a aby toho nebylo málo, začala mi konečně škola.

Představovala jsem si to trochu jinak. Rozhodně ne sedět osm hodin denně, téměř bez pauzy, ve školy a učit se něco, co mi vlastně v mém bakalářském studiu nepomůže. Abych Vás uvedla do obrazu, rozvrh jsem si musela sestavit sama tak, aby dával dohromady 30 kreditů (na fakultě v Praze mám povolenou nejnižší hranici 20).

Krom toho, že chodím na kurzy rumunštiny, protože mám pořád problémy s gramatikou a slovní zásobou, jsem si teda konečně vybrala i něco jinýho; pouze jeden předmět souvisel s mým aktuálním studiem a to Rumunská literatura třetího ročníku. Šeredně jsem se spletla, když jsem si myslela, že nebudu muset v Praze dělat moc zkoušek, až se vrátím. Budu muset dělat všechny. Plus všechny zkoušky z předmětů, na který budu chodit tady. Maličko jsem si naběhla na nůž. Protože tahle literatura byla absolutní peklo. Konala v učebně pro asi 40 lidí, kde nás bylo asi 60, já jsem seděla na zemi před tabulí. Bylo tam neskutečný vedro, nedalo se téměř dýchat. No a paní profesorka už byla jenom třešnička na dortu. Takhle namyšlenou a nepříjemnou paní už jsem dlouho nepotkala. Po tom, co asi dvacetkrát zopakovala, že tohle je nejtěžší kurz celýho oboru a vyložila, co se bude dít celej semestr jsem za ní, ještě spolu s jedním Italem, kterej ten předmět chtěl mít jako Erasmák taky, a představili jsme jí naši situaci. Paní nám pověděla, že to je krásný, že nám udělá o trošku jinačí test, ale že si máme přečíst asi 8 knížek k té zkoušce. A na to jsme teda oba rezignovali.

Pak jsem měla mít další hodinu: Rumunská kultura, identita .Rozdílnost. Nabídla jsem Italovi Gabrielovi, ať jde taky, třeba se mu to bude líbit. A fakt, tahle hodina byla zajímavá. Patří do oboru Etnologie, paní profesorka byla neskutečně milá a pravila spoustu mouder, ohledně školního systému, který jsem obratem zapomněla, protože mě fakt bolí hlava. Ale tím si mě získala. Navíc ty hodiny probíhají v podstatě v dialogu a budeme se snažit na podstatu a definici celýho kurzu příjít sami. A k tomu se ještě dozvím něco o rumunské kultuře, snad.

Cestou domů jsem si ještě šla koupit, po dvou týdnech a po druhé za tenhle týden, měsíční studentskej lístek na metro. Ženská mně včera řekla, že mi ho neprodá, pokud jí neukážu nějak doklad o tom, že tu můžu zůstat od imigračního. Kterej mám samozřejmě založenej v pokoji, páč proč bych ho všude tahala. Jak jsem dneska zjistila, tak jsou ty ženský úplně mimo, protože pro občany EU úplně stačí pas a studentskej průkaz. Evidentně další člověk, co neví, že je Česko v EU.

Pro zpříjemnění dne se ještě ucpal průchod na přestupu v metru. Je to asi 100 m dlouhá chodba o průměru 5 metrů, bez klimatizaci/ventilace, která bývá i normálně plná lidí, ale furt se to dá. Dneska se to zaseklo úplně, v obou směrech, lidi tam prostě stáli namačkaní na sobě a snažili se posunout svým směrem. Já mezi něma, ve dvou svetrech, svým deko-šátku, unavená, nemocná. Trvalo okolo pěti minut, než jsem se dostala na druhou stranu. Když jsem odtam vylezla ucítila jsem závan studenýho vzduchu. V další části metra, kde byvá normálně odporný vedro, takže si asi dokážete představit, že v tom záseku nebylo vůbec příjemně, když mi tohle přišlo osvěžující.

Když jsem vylezla z metra chvilku jen tak zlehka pršelo, jakmile jsem přešla silnici a zrychlila krok, abych už konečně byla doma, rozpršelo se naprosto neskutečným způsobem. Takže jsem si po sauně v metru dala sprchu a můžu jít asi rovnou spát.

Takže tímto bych dnešek korunovala na nejhorší den z celýho výletu zatím.

 

Advertisements

One thought on “Den sedmnáctý

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s