Den šedesátý osmý – 1 decembrie

1. prosinec je pro Rumuny nejvýznamnějším dnem v roce a taky to tady podle toho vypadalo.

Historie celýho tohohle státního svátku je hrozně zajímavá. Protože Rumuni jsou prostě divní úplně ve všem evidentně (ale aspoň nemají těch státních svátků sedm jako my, ehm).

Všechno to začalo 10. května 1866, kdy Carol Hohenzollern složil svou přísahu před shromážděním Spojených rumunských knížectví (v té době se stal vládcem knížectví Valašska a Moldavska, který do té doby fungovaly odděleně).

Na památku téhle přísahy tehdejší Rumunsko v ten samej den v roce 1877 prohlásilo nezávislost na Osmanské říši. 14. a 26. března 1881 potom parlament odsouhlasil změnu z knížectví na Království rumunské. A aby si lidi tenhle den dobře zapamatovali, státní svátek se tehdy stanovil na 10. května a byl to jeden z nejvelkolepějších svátku z rumunské historie.

Státní svátek na 10.května připadal až do roku 1947, kdy abdikoval král Mihai I. Poslanci v té době přijali zákon o novým datu státního svátku, který připadlo na 23. srpna – kdy byla vyhlášená Lidová republika Rumunska (název státního svátku v té době zněl přibližně takhle: “den povstání antifašistické armády – začátek lidové revoluce v Rumunsku”, každej už si dokáže domyslet, co se v té době v Rumunsku odehrávalo). Překvapivě tenhle “den Rumunska” připadal na 23. srpna až do pádu komunismu.

Konečně v roce 1990 přišel další zákon, kterej stanovil 1. prosince, jako národní den. V roce 1918 se totiž tento den uzavřela dohoda ve městě Alba Iulia, ohledně území, který Rumunsko získalo po 1.světové válce. Paradoxně Rumunsko získalo nejvíc území na celým Balkáně (v té době mělo Rumunsko největší rozlohu za celou jeho historii). Ne nadarmo se na Rumunsko v téhle epoše odkazuje jako na Velké Rumunsko. Byla to zároveň i oslava vítězství nad Maďarama, kteří si 1. prosince pamatujou spíš jako velkou porážku.

No abych se konečně dostala k tomu, jak se tady 1.prosinec slaví. Je to neskutečná paráda. Od Vítěznýho oblouku se zavře celá ulice až na Vítězný náměstí a probíhá tam vojenská přehlídka. Nechybí samozřejmě vlajky, letadla, vrtulníky, tanky a podobný věci, kterýma se chce armáda blýsknout (jeden můj kamarád, kterýho všechny tyhle věci hrozně zajímají, mě ale ujistil, že žádný z těch aut nemělo pravý zbraně, rakety atd).

Bohužel, tím, že je to státní svátek a probíhá v hlavním městě a Rumuni nejsou takoví ignoranti jako Češi, co se jejich vlastní kultury týče, tak tam bylo děsně moc lidí a skoro nic nebylo vidět. Lidi stáli na plotech, Toitoikách, viděla jsem dokonce i odvážlivce na stromech. Spousta lidí byla ověšená rumunskýma vlajkama, někdo měl čepici v rumunských státních barvách, někdo měl vlastnoručně pletený čelenky, spousta aut měla vlaječky a tak. Moc pěkný. Tohle člověk u nás může vidět maximálně při MS v hokeji 😀

Tady už jenom pár ilustračních fotek z FB stránky Bucharest, protože já jsem se takhle blízko nedostala.

1decembriedecemdec

A tady fotky moje, který jsem zvládla zachytit v tom děsným mumraji.

img_20161201_114024
tady jsem přicházela s davem lidí od metra k hlavní ulici, kde se všechno odehrávalo
img_20161201_195250
mezi stromama jsem zachytila pár vrtulníků, stíhaček a rumunskou vlajku 🙂
img_20161201_122828
po skončení průvodu se lidi vyvalili i na silnici a fotili se s autama a vojákama

img_20161201_115701

IMG_20161201_122923.jpg
a tihle Chewbaccové mě nesmírně bavili
img_20161201_123234
šílený káry..

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s